Lalka (Wydanie z opracowaniem) / Bolesław Prus 17,10 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Lalka (Wydanie z opracowaniem)

książka

 • Wydawnictwo Greg
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 668
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h
  Ten produkt zamówiony do godz. 13 zostanie wysłany jeszcze dzisiaj! Dotyczy zamówień potwierdzonych, opłaconych przez pobranie, PayU, kartą.
 • Odbiór w Łodzi już jutro

Lalka (Wydanie z opracowaniem) - opis produktu:

Stanisław Wokulski zakochuje się w zobaczonej w teatrze arystokratce Izabeli Łęckiej i całe swoje życie i wszystkie marzenia podporządkowuje zdobyciu panny Izabeli: rezygnuje z pasji naukowej , gromadzi majątek, pomaga jej rodzinie finansowo, stara się wejść do wyższych sfer, spełnia jej kaprysy... gdyż wydaje mu się, że wszystko to przybliża go do niej...

inne wydania :

 • -21%
Lalka

Bolesław Prus

22,06 zł 27.93
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Zobacz również

 • -38%
Chłopcy z placu broni

Ferenc Molnar

13,67 zł 22.05
 • -45%
Mądre bajki

Agnieszka Antosiewicz
5,38 zł 9.78

 • -45%
Mądre bajki

Agnieszka Antosiewicz
4,19 zł 7.61

 • -35%
AFRYKA KAZIKA

Łukasz Wierzbicki

22,63 zł 34.82
 • RRecenzje
 • Książka
 • Lalka (Wydanie z opracowaniem)
4.7/5 (na podstawie 24 ocen)
  5
  19
  4
  3
  3
  1
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny
 • 7-05-2013
 • 22:05

recenzja nagrodzona 15.00pkt - recenzja tygodnia

"Lalce" przypisywano już miano najwybitniejszej polskiej powieści i choć określanie jakiegokolwiek utworu w ten sposób jest ryzykowne, najsłynniejsza powieść Bolesława Prusa (vel Aleksandra Głowackiego) z pewnością zalicza się do najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Pod płaszczykiem wciągającej historii miłości sklepikarza do szlachcianki, przeplatanej pomniejszymi wątkami, ukazuje zderzenie dwóch ważnych, ale w wielu aspektach sprzecznych nurtów - romantyzmu i pozytywizmu. Prus w swojej książce demaskuje prawdziwe oblicza tych ideologii i poddaje je próbie całkiem prawdopodobnej historii. "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego nazywane jest tańcem śmierci mitów polskich - "Lalkę" można by nazwać tańcem śmierci romantyków i pozytywistów. Za ideami stoją jednak ludzie, a czytelnik powieści ma okazję dokładnie zapoznać się z pełnym przekrojem społeczeństwa XIX-wiecznej Warszawy. Z nurtem fabuły trafi do sklepu i podsłucha rozmowy mieszczan oraz przekona się o ich stosunku do Żydów, wyjdzie na ulicę i zobaczy co mówią i czym parają się biedni, wejdzie na salony i od środka doświadczy charakterów ich stałych bywalców. Pozna też innych międzyklasowych podróżników z głównym bohaterem na czele. Stanisław Wokulski, bo o nim mowa, po części romantyk, po części pozytywista, jest jak przeniesienie na nasz grunt mitu amerykańskiego snu - ze zwykłego subiekta w sklepie staje się bogaczem i znajomym wyższych sfer, to wszystko jest jednak nie celem, a środkiem. Drogą do serca panny Izabeli Łęckiej, obiektu westchnień Wokulskiego, który aby zdobyć jej względy ucieka się do najbardziej desperackich kroków. Towarzyszy mu wierny i oddany przyjaciel - Ignacy Rzecki, prowadzący pamiętnik, z którego fragmentami dane jest czytelnikowi się zapoznać. W zasadzie każda postać przewijająca się przez fabułę jest oryginalna, opatrzona unikalnymi cechami i literacko żywa. Na uwagę zasługuje także zakończenie, które pozostawia nas z niepewnością i czyni postać głównego bohatera niewymownie zagadkową. Niewątpliwie, "Lalka" to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników literatury, bo i zwykły niedzielny czytelnik (choć nie będzie rozwodził się nad przełomowością powieści i jej ukrytymi znaczeniami) dostrzeże w niej prawdy aktualne do dziś i niebanalną opowieść.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 9-05-2019
 • 09:28

"Lalka" to jedna z tych książek, po które sięgamy w szkole średniej. Na pewno jest to arcydzieło, którego nie wypada wręcz nie znać. Głównym bohaterem książki jest kupiec Stanisław Wokulski, wdowiec, który bez pamięci zakochuje się w arystokratce Izabeli Łęckiej. Aby wkupić się w jej łaski wyjeżdża w celach zarobkowych za granicę. A, że jest to człowiek pracowity, przedsiębiorczy i zaradny powraca znacznie powiększając swój majątek. Jego ukochana jest jednak osobą próżną i zapatrzoną w siebie. Na swoich adoratorów, bo poza nowobogackim Stanisławem było ich wielu, patrzy z góry, bawiąc się nimi i wykorzystując ich naiwność oraz uczucia. Tak właśnie postępuje także z Wokulskim. Jest on jedynie marionetką w jej rękach. Izabela jako arystokratka, panna z wyższych sfer, nauczona jest dbać o pozory, nie potrafi docenić poświęcenia i uczucia jakim obdarzył ją Wokulski, tego jej nie wypada. Wokulski natomiast nie potrafi o niej zapomnieć. Pomimo upokorzeń wciąż ją kocha i daje się zwodzić jak dziecko, a tak się składa, że ta nieszczęśliwa miłość Wokulskiego do Izabeli rujnuje niestety bohatera...
Powieść bogata jest w malownicze opisy zarówno postaci jak i miejsc. Dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie ówczesne życie, realia, dążenia i zachowanie bohaterów. Może język, którym posłużył się autor nie jest zbyt współczesny, ale to specjalnie nie przeszkadza w czytaniu i przyswajaniu treści książki. Zdecydowanie bowiem warto po nią sięgnąć. Romantyzm styka się w niej z pozytywizmem więc ideały bohaterów są od siebie tak różne. Poza głównym wątkiem miłości Wokulskiego do Łęckiej jest tu też wiele wątków pobocznych związanych z Heleną Stawską, Marianną czy Ochockim obrazujących też odmienne relacje i poglądy na świat ludzi z różnych warstw społecznych. Dzięki temu natomiast, że akcja toczy się raczej wolno powieść ta to prawdziwe arcydzieło, które możemy chłonąć powoli i nieustannie z wielką przyjemnością.
Zachęcam więc każdego do powtórnego przeczytania "Lalki" po latach, a wszystkich uczniów do zaopatrzenia się zarówno w to wydanie z opracowaniem jak i dodatkowo w lekturę z serii Kolorowa Klasyka, która charakteryzuje się fantastycznymi kolorowymi ilustracjami. Tekst nadrukowano w nich dużą czytelną czcionką na białym grubym papierze. Taką lekturę czyta się naprawdę z ogromną przyjemnością. Zdecydowanie też przyjemniej będzie młodym ludziom sięgnąć po taką wersję "Lalki", bo zdaję sobie sprawę z tego, że właśnie dla nich może nie być to lektura lekka. Kolorowe wydanie w tym wypadku zdecydowanie uprzyjemnia jej czytanie. A gdy dzieci przeczytają lekturę w pięknej kolorowej wersji, do szkoły będą mogły zabrać tańszą wersję lektury z opracowaniem. Pomoże ono niewątpliwie przypomnieć uczniom chociażby treść książki gdy uleciała z pamięci, ułatwi napisanie rozprawki czy relacji z konkretnej sceny opisanej w książce. W wydaniu tym znajdują się dwa streszczenia - długie i krótkie, a ponadto dokładne charakterystyki bohaterów, problematyka utworu i inne ważne wiadomości odnoszące się do omawianej lektury. W pierwszej części książki jest natomiast tekst lektury opatrzony komentarzami zwracającymi uwagę młodych czytelników na ważniejsze fragmenty.
Podsumowując więc warto kupować lektury w pakiecie. Jedno wydanie, które zachwyci młodego czytelnika kolorami, będzie ozdobą biblioteczki i które dzieci przeczytają z przyjemnością w domu, drugie z opracowaniem, które pomoże w pracy nad tekstem. Nie wydamy przy tym fortuny, a efekty ich posiadania na pewno okażą się bardzo satysfakcjonujące zarówno dla ucznia, nauczyciela jak i rodzica. Inwestycja w edukację naszych pociech zawsze się bowiem opłaca ;)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny feniks(at)aol.pl
 • 20-10-2008
 • 23:08

Opowieść o mieszczańskim kupcu, który zakochał się w pannie ze sfery arystokratycznej. Dla tej niecodziennej miłości gotów jest wyjechać i ryzykować życie oraz robić wiele rzeczy niemożliwych do wyobrażenia zwykłęmu człowiekowi. Jednak panna Izabela, wybranka jego serca nie jest taka, jaką sobie wyobrażał i w pewnym momencie ukaże przed nim swoją prawdziwą twarz.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny yenna91(at)gmail.com
 • 27-02-2009
 • 23:26

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Bolesław Prus przeszedł samego siebie pisząc "Lalkę". Jest to powieść pozytywistyczna, właściwie programowa epoki jednak stanowi swoiste pole walki romantycznych i pozytywistycznych ideałów. Ta konfrontacja jest bardzo widoczna w sylwetce i zachowaniu jednej z głównych postaci, mianowicie Stanisława Wokulskiego. Czy kupiec galanteryjny ma prawo kochać arystokratkę, pannę z wyższych sfer dla której nazwisko i urodzenie liczą się bardziej od duszy człowieka? Fabuła jest bardzo rozbudowana dla mnie istny majstersztyk. Prus operuje piórem z wielką gracją i należytym wdziękiem. Napięcie i adrenalina są stopniowo dawkowane a każda intryga wspaniale przemyślana i rozegrana do końca. Odnajdziemy w niej swoiste makaronizmy: frazesy zaczerpnięte z francuskiego, łaciny... Nawiązania do ówczesnych wydarzeń zarówno historycznych jak i kulturowych. Polecam gorąco.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny maja_wysocka(at)tlen.pl
 • 14-02-2008
 • 22:49

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Nie ma to jak książki wydawnictwa Greg! Opracowanie na końcu,zaznaczone charakterystyki, opisy itp. Książka idealnie przygotowana do użytku szkolnego:)

Bolesław Prus nieźle nastraszył uczniów. Przeczytać "Lalkę" to prawdziwe wyzwanie! Czy to prawda? Czy szkolny stereotyp ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Wydaje mi się, że dla osób nie lubiących czytać to prawda. Jednak osoby, które choć troszkę interesują się literaturą szybko odnajdą w książce nie wroga, ale dobrego znajomego niekoniecznie tylko do poduszki. Prus nie tylko prezentuje hasła pozytywistyczne, takie jak praca organiczna i praca u podsta, ale także podnosi adrenalinę poprzez opis miłości Izabeli Łęckiej i Stanisława Wokulskiego. Ja się denerowowałam wówczas na kobietę strasznie!
Polecam! Wyzwanie lub nie, przeczytać warto!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny ksu89(at)op.pl
 • 6-03-2007
 • 18:13

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Książka fan-ta-sty-czna!
Czyta się ją jednym tchem, czyta się zapominając o czekających na nas obowiązkach.
Czytelnika nie przeraża ilość stron, dla mnie osobiście każda karteczka była cenna, z żalem przewracałam kolejne strony.
Już Stendhal pisał, że powieść jest zwierciadłem obnoszącym się po gościńcu. „Lalka” również jest lustrem, w którym odbija się współczesna Prusowi Warszawa. Autor prowadzi czytelnika przez Krakowskie Przedmieście, pozwala wstąpić na chwilę do sklepu Wokulskiego, zabiera na spacer po Łazienkach i na arystokratyczno-sztywny obiad.
W powieści-zwierciadle przeglądają się i współcześni Prusowi ludzie, tak jak czyniła to niegdyś macocha Królewny Śnieżki.
Postacie wykreowane przez Prusa są różne i barwne, jak różni i kolorowi potrafią być ludzie. Bohaterowie naszkicowani są z przeogromną dokładnością, czasami wręcz przesadną dbałością o szczegół. Myślą, czują, ich psychika spaceruje po pokaźnej części powieści. Nie ma schematów, szablonów, każdy z nich jest indywidualnością. Jeden umiłował sobie naukę (Ochocki), drugi zubożałą famie fatalne (Wokulski), trzeci Napoleona (Rzecki).
„Lalka” opowiada nam każdą stronicą. O niespełnionej miłości, szlachetnej prawdziwej, oraz kontrastowej do niej, na wskroś robaczywej. Opowiada o przyjaźni i rozwianych złudzeniach, o narodzinach wielkich fortun i równie wielkich bankructwach. Wypełniona jest po brzegi pozytywistycznymi hasłami – pracą organiczną i pracą u podstaw. Coś dla siebie znajdą tu początkujące feministki, śledząc uważnie postaci Stawskiej i Wąsowskiej. Lekturą powinni także się zainteresować antysemici, gdyż Żydzi pokazani są tutaj w korzystnym, odpowiadającym zresztą rzeczywistości, świetle.
Świat Prusa nie jest pozbawiony humoru, ośmielam się nawet stwierdzić, dużej dawki humoru. Czytając, nieraz twarz moją rozjaśniał uśmiech, nierzadko od ucha do ucha. Mama, będąca w pokoju obok, z czasem przyzwyczaiła się do nagłych i niespodziewanych wybuchów śmiechu.
I nie chodzi tu tylko o zabawne sytuacje, w które bohaterowie się wplątują nader często, chcąc bądź nie chcąc, a o język, o ten niezwykle zindywidualizowany język, którego to Prus uczy swoich bohaterów. Ironiczny, nierzadko podszywający wypowiedzi czarnym humorem, język plastyczny i prosty, który nie męczy czytelnika, a wręcz przeciwnie. Budzi apetyt na więcej.
Nie na darmo nazwisko Prusu widnieje na szczycie Panteonu Felietonistów.
Po książkę sięgnęłam pod przymusem, jako że widnieje na liście moich szkolnych lektur. Jednak już od pierwszej przeczytanej strony straciła tam swoją pozycję. Zyskała znacznie więcej – teraz widnieje na moim spisie Dobrych Książek, do Których Kiedyś Być Może Wrócę.
Tę pozycję trzeba znać. Chociażby dlatego, że jest miłym urozmaiceniem po wszelakich „Panach Tadeuszach” i tym podobnych.
POLECAM!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -30%
Jasność

Maja Wolny

27,87 zł 39.81
 • -30%
Ganimedes

Bartosz Ejzak

20,95 zł 29.93
 • -30%
Lalkarz Tom 2 Zjednoczenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83
 • -30%
Lalkarz Tom 3 Przebudzenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83
 • -30%
Lalkarz Tom 1 Odrzucenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83
 • -30%
Diabeł w maszynie

Anna Kańtoch

27,23 zł 38.90

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce - dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...

 • 28.94 zł
  22.58 zł

  Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce - dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...

 • 21.85 zł
  17.04 zł

  Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce - dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...

 • 29.83 zł

  Pierwszorzędna klasyka literatury polskiej, wielowątkowa powieść obyczajowa osadzona w rzeczywistości XIX-wiecznej Warszawy. Jej akcja rozgrywa się między styczniem 1878 a październikiem 1879 roku w mieście, które żyje pozytywistycznymi ideałami dorabiania się jednostek i całego narodu. Weteran...

 • 132.99 zł
  86.44 zł

  Lalka z ubrankiem w wielkości 44 cm. Zabawka przeznaczona dla dzieci 3 lat

 • 63.26 zł
  49.98 zł

  lalka w gustownych wdzianku wydająca dźwięki Wiek: 3+